Pomimo wyzwań dla całej branży motoryzacyjnej w ubiegłym roku, Škoda udowodniła swoją odporność, dostarczając klientom ponad 731 300 samochodów. Przedstawiciele marki z optymizmem patrzą w przyszłość, która opierać się będzie na kilku filarach, m.in. elektromobilności, zrównoważonym rozwoju oraz internacjonalizacji. W 2023 r. wprowadzony zostanie także nowy język projektowania i tożsamość korporacyjna Škody.

Rok 2022 miał być dla branży motoryzacyjnej bardzo wymagający. Oprócz ciągłych trudności związanych z łańcuchami dostaw, szczególnie w sektorze półprzewodników, sytuację skomplikowała rosyjska inwazja na Ukrainę. Pomimo tych problemów, Škoda dostarczyła klientom w zeszłym roku ponad 731 300 samochodów, przy czym popyt był zauważalnie wyższy. Najlepiej sprzedającym się modelem marki pozostała Octavia, dobrze radziły sobie także SUV-y: Kamiq i Kodiaq. Zanotowano wysoki popyt na samochody z rodzin Fabia oraz Enyaq iV.

Wyniki finansowe

W 2022 roku Škoda zwiększyła swoje przychody. Dzięki skutecznym środkom zaradczym, pomimo niesprzyjającej sytuacji rynkowej, producentowi udało się osiągnąć dodatni zysk operacyjny w wysokości 628 mln euro. Pomimo obecnych wyzwań Škoda nadal jest w dobrej kondycji finansowej, promuje internacjonalizację firmy i nadal intensywnie inwestuje w elektromobilność oraz cyfryzację.

E-mobilność i zrównoważony rozwój

Jednym z filarów przyszłości marki Škoda jest ciągły i rosnący nacisk na elektromobilność. W maju ubiegłego roku firma uruchomiła w Mladá Boleslav produkcję akumulatorów do pojazdów opartych na platformach MEB, a w tym roku zwiększy swoje moce produkcyjne do 1500 modułów akumulatorowych dziennie.

Do 2026 roku Škoda wprowadzi na rynek kolejne pojazdy w pełni elektryczne, które powiększą portfolio samochodów elektrycznych w różnych segmentach, od małych i kompaktowych, po model siedmiomiejscowy.

Firma nadal kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój. I to nie tylko w kraju macierzystym. Przykładem może być nowo oddana do użytku instalacja fotowoltaiczna w zakładzie w Pune w Indiach, która pokryje do trzydziestu proc. zużycia energii.

Internacjonalizacja

Škoda konsekwentnie rozwija swoją strategię internacjonalizacji. Marka koncentruje się na poszerzaniu swojej obecności na rynkach międzynarodowych w ramach Next Level – Strategii Škoda 2030. W Indiach udało jej się w ubiegłym roku ponad dwukrotnie zwiększyć dostawy pojazdów. Teraz producent chce wzmocnić swoją obecność na rynkach poza Azją Południowo-Wschodnią. W tym roku Škoda wkracza na strategicznie ważny rynek wietnamski, który ma utorować drogę do wzrostu na innych rynkach ASEAN. Kolejnym regionem, w którym Škoda widzi potencjał wzrostu, jest Bliski Wschód.