Jeśli kierowca znajdzie się na jezdni o nierównej nawierzchni, zniszczonej czy na drodze pełnej wybojów, przede wszystkim powinien zastanowić się, czy do celu może dojechać inną trasą. Gdy nie ma takiej możliwości, powinien jechać płynnie, omijać dziury lub delikatnie pokonywać je manewrując pedałami, unikając gwałtownego hamowania.

- Lepiej nie spieszyć się z pokonywaniem przeszkody. Zrobienie tego w pośpiechu podnosi ryzyko utknięcia czy uszkodzenia auta. Jednak równie ważna jest płynna jazda, gdyż gwałtowne hamowanie jeszcze bardziej obciąży przednie zawieszenie - wyjaśnia Adam Bernard, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. - Jeżeli wiemy, że czeka nas podróż przez trudny teren, starajmy się z wyprzedzeniem ocenić, czy nasz samochód może pokonać takie nierówności - dodaje.

Gdy kierowca znajdzie się na takiej drodze przypadkowo i ma wątpliwości, czy swoim autem pokona wyboje, może wysiąść i ocenić ich głębokość oraz ogólny stan drogi. Szczególną uwagę należy zwrócić na kałuże czy większe fragmenty drogi zalane wodą, które starajmy się omijać, jeśli nie mamy pewności, jaka jest głębokość wody. Pod warstwą wody mogą kryć się kamienie czy wyrwy, a ich głębokość może przekraczać możliwości pojazdu. Uderzenie w kamień czy wyrwę może grozić utartą kontroli nad autem, uszkodzeniem felgi, a nawet elementów zawieszenia pojazdu.

Przy jeździe drogą z głębokimi koleinami warto zastanowić się czy nie lepiej jechać obok koleiny (jeśli sytuacja na to pozwala), jazda głębokimi koleinami grozi uszkodzeniem auta od spodu. Na uszkodzenia narażone są wszelkiego rodzaju elementy plastikowe chroniące spód naszego auta, elementy układu wydechowego, czy miska olejowa, której uszkodzenie uniemożliwi dalszą jazdę.

- Niektórzy kierowcy samochodów z napędem na cztery koła mają poczucie, że zyskali super moc i teraz pokonają każdą przeszkodę. Na pewno ten rodzaj napędu daje większe możliwości w trudnych warunkach, ale to może też oznaczać, że utkniemy w bardziej oddalonym od ewentualnej pomocy miejscu - ostrzega Adam Bernard.

Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault jest pierwszą markową szkoła doskonalenia techniki jazdy Renault na świecie. Szkoła działa na terenie Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy Tor Modlin. W ofercie znajdują się szkolenia dla klientów indywidualnych i flotowych pomagające unikać ryzyka drogowego, a także kursy jazdy defensywnej i ekonomicznej dla każdego typu samochodów. Szkolenia mogą być wsparte warsztatami z psychologiem ruchu drogowego oraz kursem z zakresu pierwszej pomocy. Szkoła dysponuje torem szkoleniowym wyposażonym w dwa place treningowe i cztery płyty poślizgowe o powierzchni blisko czterech tys. m2.

Szkoła Bezpiecznej Jazdy Renault jest członkiem Partnerstwa dla Bezpieczeństwa Drogowego i Polskiego Stowarzyszenia Motorowego Ośrodków Doskonalenia Techniki Jazdy.